Polska - Gdańsk - Siedlce - Wielka Sobota [ dj ]
Zdjęcia przedstawiają święcenie ognia w dzień Wielkiej Soboty z dnia 2015-04-04. Nieco informacji na temat rytuału święcenia ognia:

Wielka Sobota to dzień oczyszczenia, bo to ostatni dzień przed najważniejszym świętem chrześcijańskim - Zmartwychwstaniem Chrystusa. Dlatego poświęcenie pokarmów, wody i ognia jest takie ważne.

Wieczorem był czas na święcenie ognia - tu główną rolę grali chłopcy. To oni musieli kilka dni wcześniej wyszukać na drzewach hubę, odciąć ją i wysuszyć, a w Wielką Sobotę przynieść pod kościół, gdzie rozpalano wielkie ognisko poświęcone przez księdza. Chłopcy zapalali hubę od tego ognia, a ponieważ ona się tylko tli - mogli w ten sposób donieść święty ogień do domu. Wierzono, że nowy ogień oczyści dom z wszelkiego zła, jakiego nie zdołała usunąć woda, chroni też przed burzami i gradami.

Do dziś jeszcze przed wieloma kościoła wieczorem w Wielką Sobotę rozpala się ogień, jako symbol oczyszczenia i męczeństwa Chrystusa, jednak mało kto już zapala od niego hubę. Nadal jeszcze gdzieniegdzie przechowuje się węgielki ze świętego ogniska razem z wodą święconą, by ksiądz chodzący po kolędzie mógł nimi pobłogosławić dom.
Polska - Gdańsk - Siedlce - Wielka Sobota [ dj ]