Poland - Zdrzewno - Zniszczony pałac i stary wiatrak [ dj ]
W Zdrzewnie (gmina Wicko) znajduje się jedyny zachowany na Ziemi Lęborskiej wiatrak z końca XVIII w. Niedaleko zobaczyć można neoklasycystyczny pałac wybudowany w roku 1867. Oba zabytki choć ciekawe, pozostają zaniedbane i rzadko odwiedzane przez turystów.

Wznoszący się nad okolicą wiatrak mielił zboże przez niemal 200 lat. Jego owalna, murowana skorupa średnicy 9,5 m zachowała pierwotny wygląd. Wysoko w niebo sterczy pordzewiałe i skrzypiące czteroramienne śmigło. Wnętrze zostało zniszczone przez pożar w 1957 roku.

Nieopodal stoi już od 1867 roku rezydencja, która nadal wydaje się okazała. W roku 1922 została przebudowana i odtąd składa się z dwóch piętrowych, prostopadle dostawionych skrzydeł, z których główne wyróżniono obustronnymi ryzalitami. Zdobiona elewacja budynku, chociaż zrujnowana, dzięki bogatym detalom przypomina miejscami o czasach swojej świetności. Na tyłach budynku można dostrzec pozostałości pięknego parku – nieliczne dzisiaj drzewa i zarośnięte alejki.

Budowle są częścią o wiele większego folwarku, który przez wieki należał do różnych rodów pomorskich. Obecnie zarządza nimi prywatny właściciel. Znajdują się w opłakanym stanie i można je podziwiać tylko z zewnątrz.
Poland - Zdrzewno - Zniszczony pałac i stary wiatrak [ dj ]