Poland - Gdańsk - ul. Okopowa - Odkopany fort Bastion Wiebego [ dj ]
Zdjęcia z dnia 2018-10-02 przedstawiają Bastion Wiebego (niem. Bastion Wiebe) - bastion powstały w Gdańsku w pierwszej połowie XVII wieku, będący jednym z czternastu podobnych bastionów, którymi w tym czasie obwarowano miasto, zlokalizowany na Starym Przedmieściu.

Bastion miał formę ziemnego wału, w którego wnętrzach znajdowały się ceglane, murowane kazamaty. Podobnie jak większość gdańskich obwałowań został częściowo rozebrany na przełomie XIX i XX wieku, a częściowo zasypany. Rozbiórki uniknęły kazamaty, które odkryto w wiosną 2018 (wraz z fundamentami XV-wiecznej Baszty Nowej) w związku z planowaną budową nowego wiaduktu i parkingu wielopoziomowego w rejonie Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

Bastion nosi nazwę swojego twórcy – inżyniera niderlandzkiego pochodzenia Adama Wiebego, który przez niemal całe swoje życie związany był z Gdańskiem i pełnił m.in. rolę kunsztmistrza miasta.

Ciekawy artykuł pod linkiem: https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Odkopano-pierwsza-kazamate-Bastionu-Wiebego-n123053.html
Poland - Gdańsk - ul. Okopowa - Odkopany fort Bastion Wiebego [ dj ]